Закупівля вакцин від коронавірусу відбуватиметься централізовано, але поза участю ЦЗО?

Центральні та місцеві органи влади матимуть змогу закуповувати вакцини проти COVID-19 від різних виробників за прямими контрактами, без проведення централізованих закупівельних процедур та поза участю централізованої закупівельної організації. Цю можливість та вірогідні наслідки у п’ятницю, 12 лютого, обговорили учасники телешоу «Свобода слова Савіка Шустера», у якому взяли участь медичні працівники, мери міст-мільйонників та представники різних політичних сил.   

Так, за словами учасників телепередачі, перемовини щодо закупівлі вакцин ведуться не тільки централізовано, але й на місцевому рівні. Зокрема, про факт таких переговорів заявив заступник голови КМДА Валентин Мандриївський. За його словами, їх наразі проводить мер столиці Віталій Кличко – з метою закупівлі 1 млн. доз вакцини для киян. Заступник міського очільника зазначив, що на таку закупівлю будуть виділені гроші з міського бюджету.

Перемовини щодо закупівлі вакцин ведуться не тільки централізовано, але й на місцевому рівні.

Представник Офісу Президента Кирило Тимошенко зазначив, що, на його думку, у минулі місяці місцеві очільники не до кінця усвідомлювали свою відповідальність за успішну вакцинацію українців. Проте відмітив, що сьогодні процес побудований таким чином, що МОЗ, Офіс президента і Кабмін з місцевою владою й самоврядуванням працюють злагоджено, немов у одній команді. Утім, інформацію про перемовини про закупівлю вакцини для Києва Тимошенко назвав піаром столичного мера й поставив факт їх проведення під сумнів, зауваживши, що вийти на прямі зустрічі з керівництвом компаній-виробників та постачальників вакцин від COVID-19 – не така вже й проста задача. Тим більше, Кличко від дня ефіру знаходиться у відпустці. А це навряд чи сприяє комунікаціям із представниками фармацевтичного бізнесу.

Львівський міський голова Андрій Садовий також скептично поставився до можливості «місцевих» перемовин із постачальниками вакцин від вірусу. За словами Садового, міська рада виділить бюджет, щоб забезпечити певну кількість доз у Львові вакциною, яка буде придбана централізовано.

«Якщо кожен з нас окремо буде закупати вакцину, я не думаю, що це правильно. У Львові підготували зали для проведення вакцинації, наразі відправляють медиків на навчання до Києва», – розповів мер Львова в ефірі про ступінь готовності міста до проведення вакцинації.

Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська, відмітив, що перше питання в людей – якість вакцин, якими вакцинуватимуть в Україні. Мер висунув конкретні критерії ефективної підготовки до вакцинації: проведення якісних навчань, організаційної роботи, визначення певних дедлайнів, роз’яснення перебігу процесу, переконання тих, хто вакцинуватиметься протягом першої хвилі.

Мер висунув конкретні критерії ефективної підготовки до вакцинації: проведення якісних навчань, організаційної роботи, визначення певних дедлайнів, роз’яснення перебігу процесу, переконання тих, хто вакцинуватиметься протягом першої хвилі.

«Коли почнемо вакцинувати старших людей, тобто, групу ризику, потрібно працювати незалежно від політичних переконань. Дуже багато питань у громаді, дуже багато недовіри до всіх гілок влади», – сказав очільник Івано-Франківська.

В.о. міського голови Харкова, секретар Харківської міської ради Ігор Терехов звернув увагу українців на економічну складову ситуації: потрібно пояснювати людям, що проводити вакцинацію необхідно, бо ще одного локдауну жодний міський бюджет не переживе.

«Підготовлюємо лікарів, головне – отримати вакцину й донести до людей, що потрібно вакцинуватися. 30% медиків не хочуть вакцинуватися», – повідомив Терехов.

Учасники телепередачі відмітили: оскільки вакцинація від коронавірусу є питанням національної безпеки, її необхідно провести у визначений строк із урахуванням усіх особливостей процесу, у якому людина приймає дві дози препарату, і між їх уведенням має пройти 21 день. Організаційно весь процес реєстрації, ведення пацієнтів, які вакцинуються, визначення груп ризику має бути комп’ютеризований, кількість українців, що відбули вакцинацію, підлягатиме обліку. Зважаючи на те, що перший етап вакцинації має розпочатися 15 лютого, питаннями створення та функціонування електронних реєстрів та цифровізації всього процесу опікуватиметься відповідне міністерство.

Організаційно весь процес реєстрації, ведення пацієнтів, які вакцинуються, визначення груп ризику має бути комп’ютеризований, кількість українців, що відбули вакцинацію, підлягатиме обліку.

Як зазначив представник Офісу Президента Кирило Тимошенко, 1 млн доз вакцини, яка закуповуватиметься централізовано, уже в понеділок «приїжджає» в країну. Прибуває літак з вакциною, опісля речовину переміщують на склад, звідти її постачають в кожну область, у якій вона потрібна у найближчі 5 днів. Це перший етап вакцинації. Наступна вакцина має з’явитися в країні за 20 днів. За словами Тимошенка, підготовано 600 мобільних груп, створені списки людей, яких вакцинуватимуть, усе це базується у системі сімейних лікарів і є комп’ютеризовано.

«Будемо знати про кожну людину», – сказав Тимошенко, відповідаючи на запитання телеведучого про організацію процесу вакцинації, зокрема, обліку вакцинованих.

Також Кирило Тимошенко відмітив, що для непідконтрольних наразі українських територій найближчим часом має бути розроблена окрема програма для тих громадян, які знаходяться у Криму та на Донбасі й хочуть вакцинуватися вже на перших етапах проведення вакцинації.

Зважаючи на те, що вакцинація, на вимогу президента Володимира Зеленського, має бути безкоштовною, а за деякими розрахунками на це державі знадобилося б не менше 10 млрд., у той час як у бюджеті на 2021 рік передбачено тільки 2,6 млрд. грн., Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, під час ефіру вкотре висловив готовність прийняти кредитну допомогу Світового банку, що була запропонована Міністерству охорони здоров’я в рамках програми «Екстрене реагування на COVID-19 і вакцинацію в Україні». Це $100 млн кредиту. За даними Міністерства фінансів, умовою отримання хоча б $30 млн з нього є обов’язкова вакцинація 10 млн українців з групи ризику.

Нагадаємо, що 30 грудня Офіс Президента України повідомив про укладення контракту Міністерством охорони здоров’я про постачання на територію України вакцини виробництва компанії Sinovac Biotech проти респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Договір щодо постачання на територію нашої держави підписано з українським фармацевтичним підприємством АТ «Лекхім».

У січні очільник МОЗ Максим Степанов виступив із ініціативою про позбавлення державного підприємства «Медичні закупівлі» функцію закупівель вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19. «Медичні закупівлі» займалося централізованою закупівлею ліків та медвиробів коштами державного бюджету з 2018 року. 20 січня на онлайн-засіданні Кабінету міністрів Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства визначити державне підприємство «Ліки України» централізованою закупівельною організацією.

Нагадаємо також, що наприкінці грудня Мінекономіки повідомило, що на випадки, коли предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій COVID-19, не поширюється дія Закону України «Про публічні закупівлі». При цьому перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджено постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 225, і він вже включає лікарські засоби, що необхідні для лікування хворих на гостру респіраторну хворобу COVID-19.

Фото: Hakan Nural

Якщо вам сподобався текст, ви можете підтримати роботу сайту тут.

Donate PayPal

Канал http://projournalism.in.ua

https://t.me/projournalism

Освітня платформа «Уроки журналістики»

https://t.me/journalismlessons

https://www.instagram.com/journalismlessons

facebook.com/journalismlessons

projournalism.in.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.