Міннеаполіс: хто порушив статус-кво?

Оновлено

Початок розмови у попередньому пості: Протести у США: факти без інтерпретацій

Про те, наскільки насправді вагома якась подія, у нинішні часи опосередковано можна судити за тим, наскільки довго про неї говорять. Адже, принаймні, ніхто не витрачатиме агентські та телевізійні потужності просто так. Якщо у шостий день протестів в іншій країні ти таки відкриваєш новину з відповідним заголовком, запитуючи себе: «То що відбувається?» – це, принаймні, значить, що там справді щось важливе. Проте в репортера все одно виникне запитання: у який момент подія стає медійною?

У Міннеаполісі в Міннесоті ситуація розгорталася органічно: люди вийшли на вулиці одразу ж, проти ночі загибелі свого городянина. Це «общинне» проживання горя, гніву, обурення також абсолютно природне в афроамериканському «культурному коді».

Вихід людей на вулиці у Міннеаполісі – це не тільки про погроми, спалення поліцейського відділку та автівок поліції. Це й про виступи зіркових афроамериканців, які приїжджали до протестувальників, переживали втрату разом із людьми, що особисто знали Флойда чи були свідками злочину. Власне, погроми почалися не одразу після вбивства, а трохи пізніше – коли, після арешту Дерека Шовіна, стали відомі попередні результати експертизи, які обурили людей і дали підстави сильно сумніватися в об’єктивності місцевих поліцейських.

Практично, місцева поліція, опублікувавши досить розпливчастий висновок експертизи, свідомо спровокувала ескалацію. З іншого, саме такими формулюваннями вона вивела конфлікт на загальнодержавний рівень, між тим знявши відповідальність із себе за подальші реакції. Можливо, це рішення може комусь не подобатися, але це – теж рішення. Вірогідно, зумовлене різними «за» та «проти». Ескалація відбулася, але й і Трамп включився, і Нацгвардію задіяли, і навіть додали трохи комендантського часу та надзвичайний стан у деяких містах. А це все вже дуже медійно: «картинки», кадри з Нацгвардією, повідомлення про затримання та арешти в комендантський час, численні рефлексії блогерів – інтенсифікація новинних стрічок гарантована.

Складно судити, чи справді за процедурою місцева поліція мала оголошувати «попередні результати» експертизи. Можливо, арештувати Шовіна можна було й без цього папірця, а висновок сформулювати потім і якось відповідальніше. Проте ця публікація сумнівних, недостатніх формулювань стала, з боку американської поліції, другим після вбивства порушенням статус-кво в місті, штаті і державі.

Звісно, все це – на тлі ситуації з убивством у 2017 році міннеаполіським поліцейським американки з Австралії Джастин Дамонд (Justine Ruszczyk) – її родина довго виборювала адекватну позицію місцевої влади та поліції, урешті-решт присяжні штату визнали поліцейського винним у вбивстві третього ступеня та вбивстві другого ступеня. Колишній поліцейський отримав покарання у в’язниці – 12,5 років. Також родина Дамонд подала цивільний позов проти міста Міннеаполісу та виграла врегулювання у розмірі 20 мільйонів доларів США. Адекватної позиції за цією справою родина змогла добитися лише після втручання австралійського уряду. 30 травня американські ЗМІ повідомили про те, що близькі Джастин висловили свої співчуття та позицію щодо ситуації з загибеллю Флойда й нагадали громадянам про перебіг справи Дамонд, зокрема, про ставлення місцевої влади та поліції.

«Вони сподівалися, що культура та поведінка поліцейських штату Міннеаполіс зміниться», – написав сайт Daily Mail про реакцію цієї родини у контексті загибелі Флойда.

***

Уже після публікації в цьому блозі 1 червня стало відомо, що незалежна експертиза тіла загиблого Флойда виявила, що він помер під час арешту від механічної асфіксії, тобто, у результаті задухи від постійного стискання, яке позбавило його мозок притоку крові.

Тож щодо попереднього висновку судмедекспертів Міннесоти з посиланнями на серцеві захворювання та потенційний уплив вживання наркотиків без зазначення фактів їхнього виявлення та кількості, у якому не зафіксували того, що Флойд загинув від задухи чи асфіксії, полишається запитання: «Навіщо все це було»?

Далі – у наступному пості. Нью-йоркські протести.

Скріншот: відео Stephen Jackson

Фото: інстаграм Stephen Jackson

Канал http://projournalism.in.ua

https://t.me/projournalism

Освітня платформа «Уроки журналістики»

https://t.me/journalismlessons

https://www.instagram.com/journalismlessons

facebook.com/journalismlessons

projournalism.in.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.